Zimmetle suçlanan CHP’li başkan: Oyuna geldiğimi görevden alınınca öğrendim


  • Anasayfa
  • Zimmetle suçlanan CHP’li başkan: Oyuna geldiğimi görevden alınınca öğrendim
Zimmetle suçlanan CHP’li başkan: Oyuna geldiğimi görevden alınınca öğrendim

BURSA (CİHAN)- İçişleri Bakanlığı tarafından geçtiğimiz Mart ayında görevden alınan ve 500 bin lira değerindeki belediye araç parkı için 2 milyon lira tamirat ücreti ödediği iddia edilen Bursa’nın Gemlik ilçesi CHP’li Belediye Başkanı Fatih Mehmet Güler’in yargılanmasına başlandı. Bursa 1. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki davanın ilk duruşmasında savunma yapan Başkan Güler, “Yapılan harcamalarla bana sunulan raporlardaki harcama miktarlarının farklı olduğunu görevden alınınca fark ettim.” dedi.
            Bursa 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde “Nitelikli zimmet suçundan kasten göz yummak, kamu görevlisinin resmi belgede zincirleme sahteciliği, hizmet nedeniyle görevi kötüye kullanma” suçlamasıyla açılan davanın ilk duruşmasında 3′ü tutuklu 8 sanık hazır bulundu. Gemlik eski Belediye Başkanı Fatih Mehmet Güler, hakkındaki suçlamaları kabul etmedi. Güler, savunmasında şöyle dedi: “Gemlik Belediye Başkanı olduktan sonra Kurşunlu, Kumla ve Umurbey beldeleri kapatılarak Gemlik Belediyesi’ne bağlandı. Bu sırada personel ve araç bakımından büyük bir kaos yaşandı. Bu sıkıntıyı aşabilmek için beş temel adım attım. 5 olan daire müdürlüğü sayısını 12’ye çıkartıp iki de başkan yardımcılığı için kadro açtım. Ayrıca bu birim müdürlerine de harcama yetkisi verdim. Bunu da işlerin ben burada olmasam da yürümesi için yaptım. Aslında bu sistem içerisinde kalınınca denetim mekanizmasının çalıştığı görülüyor. Bunun da yüksek faturaları kesen firmalara bu faturaların iade edilmesinden anlıyoruz. Ancak sistem dışına çıkıldığında sorun başlıyor. Görevden alındıktan sonra kendi kendime sordum. Bu rakamları nasıl fark etmedim diye. Şunu gördüm ki bana eksik bilgi verilmiş. Bana gönderilen günlük ve haftalık faaliyet raporlarında büyük farklılıklar olduğunu gördüm.”.
            2010 yılı faaliyet raporunda tutuklu sanık Kemal A.’ya yapılan ödeme miktarının 580 bin lira olarak gözüktüğünü, kendisine gelen raporlarda bu miktarın 230 bin olduğunu anlatan Güler, yargılamanın sürdüğünü kaydetti.
            Duruşmada savunma yapan tutuklu sanık Kemal A. ise zaman zaman işin kıymetinden daha fazla fatura kestiğini doğruladı. Belediye hizmetlerinde çalışan temizlik firması çalışanlarına maaş takviyesi yapmak için farklı tutarlarda fatura kestiğini anlatan Kemal A., mahkeme heyetinden tahliyesini istedi. Başkan yardımcıları ve belediye çalışanları ile diğer sanıklar da haklarındaki suçlamaları kabul etmedi. Müteahhit Kemal A. ise usulsüz hiçbir iş yapılmadığını belirterek, “Belgeleri gösterilen bütün işler yapılmıştır. Usulsüz hiçbir olay yoktur. Haksız bir kuruş kazancım yoktur. Ben belediyeye ait araçların tamir işlerini ve taşeron olarak temizlik işlerini yaptım. Bunları da ihale yoluyla aldım. Sanıklardan Asuman ve Sinan ile iş harici hiçbir samimiyetim olmamıştır. Onların yaptıkları alışverişleri ödediğim iddiaları da asılsızdır.” dedi. Kemal A., Yalova’nın Termal ilçesinde bir otelde bazı belediye yetkililerini bir gece misafir ettiğini, hesabı kendisinin ödediğini; ancak parayı sonradan aldığını söyledi.
        Muhasebe yetkilisi Asuman I. da talimat olmadan kimseye bir kuruş ödeme yapmadığını söyledi. Asuman I.’nın soruşturma aşamasında verdiği dilekçede Başkan Güler’in hediye gelen cep telefonunu kızına verdiği belirtiliyor. Yaklaşık 6 saat süren davanın ardından mahkeme heyeti, duruşmayı erteledi.
        Gemlik Belediye Başkanı Fatih Mehmet Güler, 8 Mart’ta İçişleri Bakanlığı’nca ‘soruşturmanın selameti’ açısından görevden alınmıştı. Gemlik Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede Gemlik Belediyesi’nin sadece 9 aylık kısmında 2 milyon liralık araç tamir bedeli ödendiği ortaya çıkmıştı. Soruşturma kapsamında Gemlik Belediye Başkanı Fatih Mehmet Güler’in yanı sıra başkan yardımcıları inşaat mühendisi Özkan A. ve Cemil A. ile Mali Hizmetler Müdür Vekili Asuman I. ve İktisat ve Küşat Müdür vekili Sinan K. da görevden uzaklaştırılmıştı. Nöbetçi mahkemeye çıkartılan Gemlik Belediye eski Başkanı Fatih Mehmet Güler’in de aralarında bulunduğu 8 zanlıdan, Asuman I., Sinan K. ve iş adamı Kemal A. tutuklanarak cezaevine gönderilmişti.

CİHAN

Zimmetle suçlanan CHP’li başkan: Oyuna geldiğimi görevden alınınca öğrendim ile Benzer Yazılar:

9 Mayıs 2011 Saat : 4:42
  Genel

Zimmetle suçlanan CHP’li başkan: Oyuna geldiğimi görevden alınınca öğrendim Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

slm, slm sohbet, slm, sohbet, chat Son Yazılar FriendFeed
seo kitabı
seo kitabı
seo kitabı
seo kitabı