Siyanüre tepki gösteren köylüler, fabrika önünde eylem yaptı


  • Anasayfa
  • Siyanüre tepki gösteren köylüler, fabrika önünde eylem yaptı
Siyanüre tepki gösteren köylüler, fabrika önünde eylem yaptı

KÜTAHYA (CİHAN)- Kütahya merkeze bağlı Gümüşköy yakınlarında bulunan Eti Gümüş A.Ş’ye ait patoklarda meydana gelen göçük sebebiyle çevre köylerde yaşayan vatandaşlar fabrika önünde eylem yaptı.
Gümüşköy, Köprüören, Dulkadir köyleri ile Aliköy beldesinde yaşayan vatandaşlar eylemlerini fabrika önünde sürdürdü. Ellerinde kendi yazdıkları afişleri taşıyan vatandaşlar, fabrikanın kapatılmasını istedi.

Fabrika önünde, basın mensuplarına konuşan Köprüören Köyü Muhtarı Sabri Görür, havuzlardaki siyanür tehlikesinin zaten önceden belli olduğunu ifade etti. Görür, 3 gün önce 5 havuzun 2‘sindeki çökme sonucu riskin son safhaya geldiğini söyledi. Muhtar Görür, şöyle dedi:
“Bilhassa son havuzdaki taşma tehlikesinden kaygı duyuyoruz. Allah’tan yağmur yağmadı. Bir sızıntı olmadı. İki gün önce vali beyin nezaretinde kurumlarla birlikte inceleme yapıldı. Bir rapor verildi. Bu rapor bizi tatmin edici değil. Somut bir çalışma bekliyoruz. Bizim şu andaki en önemli sorunumuz barajın taşması. Barajın taşması neticesinde ilk önce Köprüören Köyü zarar görecek. Çünkü seviyesi düşük ve en yakın köy. Nüfusu 650 ve 340 hane. Buranın içerisinden geçen bir dere var. Bu dere, Porsuk ve daha sonra Sakarya Nehri ile Karadeniz’e kadar uzanıyor. Böyle bir risk içindeyiz. Tabi Eskişehir’e de zararı olacak. Zamanla tüm yurdumuza etkisi olacak. Yeraltı sularına karışması riski var. Çok büyük bir alan. Buranın suyunun buharlaşması sonucu tarımsal çalışmalarda da bir verim alamıyoruz. Bu havuzda şu anda siyanür var. Hatta buranın içindeki malzemede işlenecek maden gümüşü var yüzde 15 oranında. O zamanki şartlarda işlenememiş.”
Muhtarın açıklamasından sonra patok havzasına yakın bir alana giden köylüler, “Siyanürden ölmek istemiyoruz”, “Direne direne ölmek istiyoruz”, “Eti Gümüş kapatılsın”, “Gümüş için ölmeyeceğiz”, “Kütahya ölmesin” şeklinde sloganlar attı.

Daha sonra köylüler, fabrika önünden olaysız bir şekilde ayrıldı. Eylem sırasında jandarma ekipleri de güvenlik önlemi aldı. Bu arada, Kütahya Belediye Başkanı Mustafa İça da fabrikaya gelerek incelemelerde bulundu.

CİHAN

Siyanüre tepki gösteren köylüler, fabrika önünde eylem yaptı ile Benzer Yazılar:

9 Mayıs 2011 Saat : 4:42
  Genel

Siyanüre tepki gösteren köylüler, fabrika önünde eylem yaptı Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

slm, slm sohbet, slm, sohbet, chat Son Yazılar FriendFeed
seo kitabı
seo kitabı
seo kitabı
seo kitabı